APM-CAR |

Blog
RSS Feed

Nowy SEAT Leon. Oficjalnie!

wtorek lip 17, 2012

SEAT zaprezentował pierwsze oficjalne zdjęcia modelu Leon trzeciej generacji. Samochód ujrzy światło dzienne podczas jesiennej wystawy w Paryżu, gdzie zaprezentuje się obok nowego SEATa Toledo.

Nowy Leon to zaprojektowany całkowicie od podstaw i pełen nowoczesnej technologii samochód, włączając w to systemy wspomagania jazdy użytych w zawieszeniu i napędzie. To także silniki łączące w sobie dynamikę i wydajność.

Dostępne w nowym Leonie w pełni LED-owe przednie lampy to tylko jedno z pionierskich posunięć nowego samochodu, który jako pierwszy może zaoferować tego typu innowację w segmencie aut kompaktowych. Technologia ta łączy w sobie atrakcyjny design z wyjątkowymi zdolnościami oświetleniowymi.


„Nowy Leon kondensuje wszystkie zalety marki SEAT bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Jest to samochód o sportowym charakterze i mocnych, wyrazistych rysach. Nowy SEAT przenosi jakość i technologię z wyższej klasy w kompaktowe wymiary. Leon jest decydującym krokiem marki i obranej przez nią strategii wzrostu. Produkcja wersji 5-drzwiowej zostanie uruchomiona pod koniec tego roku, aby następnie rozszerzać gamę nadwoziową” – mówi prezes firmy James Muir.

Dla nowego Leona równie ważna co wygląd i nowe technologie jest także użyteczność. Łączy on bardziej kompaktowe, zwarte nadwozie z jeszcze bardziej przestronnym wnętrzem. Materiały rodem z samochodów klasy premium i jakość ich montażu stawiają Leona na czele aut swojej klasy.

Postęp nie ominął również silników. Każda z oferowanych jednostek napędowych jest wśród najlepszych w klasie wydajności i emisji spalin. Na ich czele uplasował się Leon z silnikiem 1.6 TDI z systemem Start/Stop, posiadającym średnie zużycie paliwa na poziomie zaledwie 3,8 l/100 km i emisję CO2 oszacowanej na zaledwie 99 g/km.

„Nowy Leon to zupełnie nowy samochód otwierający nowy rozdział w historii SEAT, łącząc w sobie dynamiczny język projektowania z najnowszą technologią. Drobne szczegóły i precyzyjne projektowanie zwłaszcza we wnętrzu odzwierciedlają wysokie standardy rzemiosła nowego Leona – wyjaśnia Matthias Rabe, wiceprezes działu badań i rozwoju.

Rabe dodaje: „Zbudowany na platformie MQB Grupy Volkswagena o nowej, współdzielonej architekturze, Leon jest jeszcze lżejszy niż dotychczas. Nowy Leon oferuje imponującą wydajność, niską emisje CO2 i zużycia paliwa. Podsumowując, nowy Leon zapewnia emocjonującą przyjemność z jazdy, doskonałą wydajność, oszałamiające wzornictwo i wysoki stopień użyteczności”.

Przy 4,26 m długości, nowy Leon jest o około 5 centymetrów krótszy od swojego poprzednika, jednak jego rozstaw osi zwiększył się o prawie 6 centymetrów. Tak sprytne opakowanie umożliwiają krótkie zwisy, poprawiając silną wizualna obecność kół i dając praktyczne korzyści takie jak poprawa wielkości wnętrza, zwłaszcza dla pasażerów podróżujących na tylnych fotelach, jak również przewożonego bagażu.

Kanciasta linia reflektorów to typowa cecha nowego, projektowego języka SEAT, a jednocześnie element zintegrowany z nową wyrzeźbioną formą Leona. Pełne światła LED-owe są po raz pierwszy dostępne w klasie aut kompaktowych. Dodatkowo nowy Leon ma teraz charakterystyczny wygląd dzięki „podpisowi”, wzorowi złożonemu z LED-owych świateł dziennych.

Z boku, nowy SEAT Leon wygląda jak precyzyjnie wykonana rzeźba na kołach. Charakterystycznie nieprzerwana Linea Dinamica biegnie do tyłu nad nadkolami przypominając napięcie dobrze wyrzeźbionego mięśnia. Charakterystyczne dla Leona trapezoidalne słupki C są krótkie i mieszczą skierowane ku górze trzecie okna.

Tył karoserii został intensywnie nakreślony. Duże logo służy jako klamka tylnej klapy, a lekko klinowate, dostępne w technologii LED światła tylne podkreślają szerokość samochodu.

Źródło: seat.com